Rocznica Odzyskania Niepodległości.

Rocznica Odzyskania Niepodległości.

13 listopada 2023 Bez kategorii

10 listopada 2023 r. z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w I LO w Olecku obchody Narodowego Święta Niepodległości. Apel szkolny był historyczną i muzyczną podróżą przez lata historii Polski.
Rys tych historycznych wydarzeń przedstawił nauczyciel historii p. Paweł Kurowski. Pokazał historię naszej drogi do odzyskania suwerenności po 123 latach zaborów. Podkreślił, że dla Polaków jest to szczególna uroczystość. Każdego roku, 11 listopada, przypominamy sobie o wyjątkowym momencie w historii Polski, kiedy po latach niewoli odzyskaliśmy naszą niezależność. Nasi przodkowie nie stracili nadziei na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wiedzieli, że ojczyzna znajduje się w sercu każdego Polaka. Dlatego też tego dnia składamy hołd tym, którzy walczyli i zginęli za Polskę.
W czasie uroczystości wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych w nowoczesnych aranżacjach: p. Mariusza Bartnickiego, nauczyciela historii oraz uczniów: Oliwii Jarmołowicz, Amelii i Zuzanny Jarosz, Natalii Sadłowskiej i Krzysztofa Jankowskiego. Utwory te wprowadziły wszystkich w podniosły i patriotyczny nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.
Jak co roku I LO w Olecku włączyło się w akcję „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 wszyscy, obecni na apelu, odśpiewali hymn państwowy ”Mazurek Dąbrowskiego”.
Wspólne odśpiewanie Hymnu Polski dostarczyło wiele emocji i wzruszeń.

Na zakończenie apelu p. dyrektor Katarzyna Kamińska, nawiązując do wydarzeń odzyskania niepodległości, mówiła o radości z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.
Podczas uroczystości panował nastrój zadumy, refleksji, wspomnień, pogłębiały się uczucia patriotyczne. Wszyscy uczestniczący w apelu byli wzruszeni, dumni…

Mariola Pezowicz

Skip to content