„Mój nauczyciel- mój mistrz”.

„Mój nauczyciel- mój mistrz”.

25 października 2022 Galeria

   Jak co roku…, ale inaczej…, w poniedziałek 17 października 2022 r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela. Zgodnie z wieloletnią tradycją w I LO w Olecku obchodzone jest święto wszystkich pracowników oświaty. Wtedy cała społeczność szkolna spotyka się na wspólnym świętowaniu. W naszej szkole jest to spotkanie nauczycieli, nauczycieli seniorów, a także wszystkich innych pracowników szkoły i uczniów.  W tym roku obchody tego dnia uświetnił koncert talentów.

 Serce rosło, słuchając, utalentowanych uczniów, dzielących się swoimi uzdolnieniami w różnych dziedzinach sztuki. Młodzi wykonawcy, pięknie recytując, słowami utworów kreowali artystyczną rzeczywistość. Uczniowie recytowali wiersze: o marzycielach, którzy się nie poddają i zostają zwycięzcami- wiersz pt.”Nadzieja”, w wykonaniu Weroniki Maciejewskiej i Daniela Murawskiego, o potrzebie zrozumienia i docenienia trudu nauczyciela po latach- wiersz „A kiedy minie czas”, w wykonaniu Tomasza Kaszkiela. Za poświęcenie, czas i cierpliwość, za cały ogrom przekazywanej wiedzy, pomocne dłonie i za gorące serca dziękowała Natalia Rant–  „Wiersz o wielkiej wdzięczności”. W „prostych dobrych” słowach o swoich nauczycielach mówił Kuba Mackun (wiersz „Przez czas zajęty…”). Kuba Szyłow opowiedział o nauczycielu, do którego uczniowie zwracali się „o kapitanie, mój kapitanie”. Profesor, który starał się nauczyć swoich podopiecznych, że „chcieć znaczy móc”. Uświadomił ich, że każdy z nich ma jakiś talent, tylko musi go w sobie odkryć, że nauka nie jest narzuconym ciężarem, ani ograniczeniem swobody, lecz fascynującą przygodą . Inni utalentowani licealiści pokazali swoje mocne strony, grając na różnych instrumentach: „Polkę”-  tradycyjny ludowy taniec polski – na akordeonie grał Krzysztof Jankowski, utwór „Yesterday” zespołu „The Beatles” wykonał na waltorni Mikołaj Budziński, a „Intermezzo drugie. Tu  Es Petrus (z oratorium Piotra Rubika)” na pianinie zagrał Łukasz Baraniak. Nie zabrakło też muzyki współczesnej – „ku pokrzepieniu serc” zaśpiewała Amelia Jarosz piosenkę pt. „Wszystko będzie dobrze”, historię zwykłej ludzkiej miłości przedstawiła Natalia  Sadłowska w piosence „Oczy tej małej”, prośbę o chwilę samotności wyśpiewały w duecie  Zofia Kozłowska (gitara) i Natalia Rant – „Długość dźwięku samotności”, a o tym, że „najlepsze jest zawsze przed nami” zaśpiewała Oliwia Jarmołowicz, wykonując piosenkę „Dni, których jeszcze nie znamy”. Para uczniów ze szkoły „Promenada”- Milena Jurewicz i Piotr Kaszuba-  zatańczyła tańce latynoamerykańskie, aby uświetnić spotkanie. Wykonywane przez te parę tańce cechowała piękna interpretacja,  para tancerzy miała muzykę w sercu i w duszy. Osiąganie idealnego brzmienia dźwięków to wymagające zadanie. Przy realizacji dźwięku pracowała zgrana ekipa: Gabriela Janiszewska, Benjamin Jurewicz, Gabriela Chalecka i Michał Siemiaszko. Prowadzącymi uroczystość byli uczniowie: Paweł Kuszewski i Jan Ospital. To konferansjerzy pełni profesjonalizmu i charyzmy.

Scenariusz uroczystości opracowała pani Mariola Pezowicz przy współpracy organizacyjnej pani Oksany Korzun.

Przygotowany przez młodzież na tę uroczystość montaż słowno – muzyczny powstał z przekonania o tym, że trzeba rozmawiać o autorytecie i doceniać autorytety, z którymi się w życiu spotykamy. Program artystyczny pt. „Mój nauczyciel- mój mistrz” był wyrazem wdzięczności nauczycielom za trud włożony w wychowanie uczniów, za dar nauki i przewodnictwo na trudnej drodze zdobywania wiedzy.

 ”Wszystko, co wielkie, jest wielkie przez serce”- te piękne słowa C. K. Norwida zostaną w pamięci nie tylko w tak radosnym dniu, jakim jest Święto Nauczyciela, ale i w codzienności kolejnych szkolnych dni.

Mariola Pezowicz

Skip to content