„SOLIDARNI Z UKRAINĄ”

„SOLIDARNI Z UKRAINĄ”

11 kwietnia 2022 Galeria

Dnia 8 kwietnia 2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku odbył się uroczysty apel – „Solidarni z Ukrainą”. W obliczu tragedii, czyli haniebnego ataku wojsk Federacji Rosyjskiej na naszych wschodnich sąsiadów- Ukrainę, społeczność naszej szkoły, uczniowie i nauczyciele, zorganizowali uroczyste spotkanie, które miało na celu przybliżenie młodzieży treści dotyczących historii, kultury i tradycji narodu ukraińskiego.

Apel miał charakter podniosły, odbył się w asyście pocztu sztandarowego szkoły a uczniów obowiązywał strój galowy. Treści jednak nie nawiązywały do dzisiejszych dramatycznych wydarzeń, lecz wspólnej historii, symboliki niepodległej Ukrainy oraz najwybitniejszych postaci z dawnych dziejów naszych sąsiadów oraz współczesności.

Piosenkę „Czerwona Ruta” popularnej ukraińskiej piosenkarki Sofii Rotaru wykonała Oliwia Jarmołowicz z klasy I A. Wiersz narodowego poety ukraińskiego Tarasa Szewczenki „Wieczer” deklamowała gościnnie pochodząca z Ukrainy Anna Kuts. Utwór Petro Osadczuka „Ja z Toboj” natomiast nowy uczeń klasy II A- Danil Cherkashyn. Również gościnnie wystąpił Sebastian Sokołowski z utworem zespołu „Taraka”- „Podaj rękę Ukrainie”. Sebastian utwór wykonał na flecie. Nad całością czuwali nauczyciele I. Milczarek i Z. Stefanowski przy wsparciu O.Korzun.

Obok postaci historycznych i poetów, takich jak wspomniany Taras Szewczenko, Włodzimierz Wielki, czy Jarosław Mądry przybliżone zostały sylwetki współczesnych Ukraińców np. lekarza Mykoły Amosowa oraz sportowców- Serhija Bubki czy Andrija Szewczenki.

Głos zabrała również dyrektor I Liceum w Olecku – Katarzyna Kamińska. W swoim przekazie skupiła się na pomocy, która od pierwszych dni wojny w naszej szkole była priorytetem. Nasi uczniowie i nauczyciele organizowali zbiórkę żywności i artykułów pilnej potrzeby dla uchodźców. Przez naszą aulę, która stała się powiatowym punktem odbioru i segregacji darów przeszły setki kilogramów ubrań, artykułów spożywczych i innych produktów. Zbiórka nadal jest prowadzona.

Wyjątkowo mocno wybrzmiał cytat przywołany przez nią w wystąpieniu, słowa B. Jasieńskiego:

„Nie bój się wrogów –
w najgorszym razie mogą Cię zabić.
Nie bój się przyjaciół –
w najgorszym razie mogą Cię zdradzić.
Strzeż się obojętnych –
nie zabijają i nie zdradzają, ale za ich milczącą zgodą,
mord i zdrada istnieją na świecie”.

                                                                                                                                                                                                             Zbigniew Stefanowski

Skip to content