Historyczny sukces

Historyczny sukces

1 grudnia 2022 Bez kategorii Osiągnięcia

W środę 30 listopada 2022 r. odbyła się IX edycja ogólnopolskiego konkursu dla szkół średnich pn. „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. O godz. 10:00 dwoje uczniów naszego liceum przystąpiło do rozwiązywania testu na etapie szkolnym. Arkusz zawierał 25 zadań dotyczących historii Polski w latach 1970 – 1990, a więc w czasie, gdy stopniowo rodziła się demokracja w naszym narodzie. Do zdobycia było 38 punktów.

Danielowi Murawskiemu, uczniowi klasy 4B, udało się zdobyć 95% punktów, w związku z czym został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego Olimpiady, który będzie miał miejsce w marcu 2023 r. Nad konkursem czuwali nauczyciele historii – Pan Mariusz Bartnicki oraz Pan Paweł Kurowski.

Warto dodać, że organizatorem zawodów jest gdańska Fundacja Centrum Solidarności, a patronat honorowy objął Minister Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medialnie Olimpiadzie patronują: TVP Historia, Onet, Tygodnik Solidarność, Radio Gdańsk i Polska Press Grupa. Głównym celem konkursu jest budowanie tożsamości narodowej przez podnoszenie poziomu wiedzy o najnowszej historii naszej Ojczyzny, a także budzenie zainteresowania przemianami demokratycznymi w kraju. To fragment burzliwej historii, który wpłynął bezpośrednio na dzisiejszą Polskę – okres ten pamiętają nasi rodzice i dziadkowie. To epoka Gierka i Jaruzelskiego, okres kryzysu, strajków oraz zachodnich pożyczek i stanu wojennego, to też porozumienia sierpniowe, „Karnawał Solidarności” i upadek komunizmu po obradach „Okrągłego Stołu”. Pamiętamy, że tzw. Jesień Narodów rozpoczęła się właśnie od Polski. Dlatego też apostolski cytat „Jeden drugiego brzemiona noście” towarzyszy Solidarności. Tej Solidarności, która narodziła się w niewoli, by prowadzić ku wolności.

Skip to content