Obchody Święta Niepodległości w I LO w Olecku

Obchody Święta Niepodległości w I LO w Olecku

14 listopada 2022 Galeria

„POETA
Po całym świecie
możesz szukać Polski, panno młoda,
i nigdzie jej nie najdziecie.

PANNA MŁODA
To może i szukać szkoda

POETA
A jest jedna mała klatka –
o, niech tak Jagusia przymknie
rękę pod pierś.

PANNA MŁODA
To zakładka
gorseta, zeszyta trochę przyciaśnie.

POETA
– A tam puka?

PANNA MŁODA
I cóz za tako nauka?
Serce – !–?

POETA
A to Polska właśnie.”

Stanisław Wyspiański, Wesele (1901), akt III scena XVI

    Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w I LO w Olecku obchody Narodowego Święta Niepodległości. Apel szkolny  był historyczną podróżą przez  lata historii Polski.

    Rys historyczny wydarzeń sprzed ponad 100 lat przedstawił nauczyciel historii p. Paweł Kurowski. Podkreślił, że 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Przypomniał wybrane postaci z Panteonu Polaków, którzy, z miłości do Ojczyzny, stawali w obronie ojczystego języka, wiary i niepodległości. W walce o te wartości byli oni gotowi do największych poświęceń- aż do ofiary życia.

       I LO w Olecku włączyło się (już kolejny rok) w akcję, „Szkoła do hymnu”.  W czwartek 10 listopada o godzinie 11.11 wszyscy, obecni na apelu, odśpiewali hymn państwowy ”Mazurek Dąbrowskiego”. Godzina nawiązuje do daty upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości- 11 listopada 1918 r. Wspólne odśpiewanie Hymnu Polski dostarczyło wiele emocji i wzruszeń  

    Wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości, upamiętniającej Święto Niepodległości, oraz wszystkim, którzy wspólnie śpiewali hymn, należą się podziękowania.

    Apel przygotował nauczyciel historii mgr Paweł Kurowski.

                                                            Mariola Pezowicz

Skip to content