„Matematyka w obiektywie” – fotorelacja z rozdania nagród.

„Matematyka w obiektywie” – fotorelacja z rozdania nagród.

18 marca 2022 Bez kategorii Galeria

A w I LO znów świętują Dzień Liczby Pi oraz rozdają nagrody w VII edycji konkursu „Matematyka w obiektywie”.

15 marca w ILO w Olecku odbyła się już VII edycja konkursu „Matematyka w obiektywie”. Warto w tym miejscu wspomnieć jak doszło do ustanowienia obchodów tego święta? Otóż  25 listopada 2019 roku UNESCO podjęło proklamację o ustanowieniu 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki (International Day of Mathematics-IDM). Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki, tzw. Pi Day. Od 1988 roku jest to oficjalne święto w San Francisco. Uznane zostało  (niewiążącą) uchwałą Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina. Dlatego by uczcić ten wyjątkowy dzień uczniowie I LO w Olecku wzięli udział w wykładach  on-line, organizowanymi specjalnie z tej okazji przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej wspólnie z Polskim Towarzystwem Matematycznym oddział w Białymstoku.  Uwieńczeniem tych obchodów w naszej szkole jest uroczyste rozdanie nagród w konkursie Matematyka w obiektywie.

Samo święto oczywiście obchodzone jest z przymrużeniem oka i chodzi wyłącznie o spopularyzowanie matematyki poprzez jej najbardziej popularną stałą. Magiczna liczba, która inspiruje nie tylko naukowców.

Warto wspomnieć także, że dużą rolę w świecie nauki odegrały kobiety, jednak ciągle miały „pod górkę”. Starożytna Hypatia, pierwsza polska studentka i nauczycielka – krakowska Nawojka, śląska astronomka Maria Cunitz, matematyczki Sophie Germain i Zofia Korwin-Krukowska, a nawet dwukrotna noblistka Maria Skłodowska-Curie – to tylko kilka sztandarowych przykładów.

W poprzednich latach obejrzeliśmy prezentacje: Matematyka w muzyce (wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej w Olecku), Matematyka w kosmosie, Matematyka w poezji i literaturze, Matematyka w sztuce, Matematyka w filmie, poznaliśmy sylwetki Polskich Matematyków. W tym czas kobiet. Świetny film o Kobietach w matematyce przygotowali uczniowie klasy 3a – Jakub Truchan oraz Beniamin Jurewicz, zaś samą uroczystość przygotowała Pani Elżbieta Guziejko – nauczycielka matematyki w I LO w Olecku.

Na konkurs wpłynęło 80 zdjęć ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z naszego regionu ale i nie tylko, były prace ze szkół z Łomży, Gdańska.

Wszyscy nagrodzeni wychodzili z sali z uśmiechem na ustach i obiecywali, że wrócą za rok…

Konkurs uzyskał patronat honorowy Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Olecka, Starosty Oleckiego, Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Dziekana Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie.

Skip to content