Spotkanie z balladami Adama Mickiewicza.

Spotkanie z balladami Adama Mickiewicza.

23 maja 2022 Bez kategorii

20 maja 2022 r. wszyscy uczniowie I LO w Olecku wybrali się do kina „Mazur” , by „spotkać się” z „Balladami” Adama Mickiewicza w interpretacji Joanny Szczepkowskiej. Była to dobra okazja- 200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie, ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Podczas spotkania utwory Adama Mickiewicza (m.in. balladę „Romantyczność”, „Świteź’ czy „Lilije”) przytoczyła Joanna Szczepkowska, aktorka telewizyjna, teatralna i filmowa, a także pisarka, scenarzystka i felietonistka. Grała u takich reżyserów jak Erwin Axer, Kazimierz Dejmek, Agnieszka Glińska, Jerzy Jarocki czy Andrzej Wajda.

Joanna Szczepkowska, językiem poety i jego „Ballad”, wprowadziła nas w romantyzm i klimat utworów o świecie z dawnych wierzeń. W ten sposób ballady Mickiewicza ożyły, znaleźliśmy w nich coś nowego, zapominając o ich „szkolnych opracowaniach”. Światło ogniska sprzyjało intymnej atmosferze. Aktorka nawiązała z publicznością bliski kontakt, dzięki czemu my, widzowie, czuliśmy się aktywnymi odbiorcami tych przedziwnych historii. Byliśmy też zdumieni, jak te poetyckie opowieści mogą poruszyć dzisiejszego słuchacza- tego, który czyta poezję, ale i tego, który nie jest do niej przekonany.

Skip to content