A może… Uniwersytet w Białymstoku?

A może… Uniwersytet w Białymstoku?

3 listopada 2022 Bez kategorii

Uczniowie I LO w Olecku zyskali nową możliwość edukacji.  W ramach współpracy naszego liceum z Uniwersytetem w Białymstoku zostały zrealizowane wykłady i warsztaty. Zajęcia odbyły się 3 listopada 2022 r. w naszej szkole i prowadzone były przez wykładowców Wydziału Biologii, Wydziału Matematyki, Wydziału Prawa i Biura Karier.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda studiowanie na konkretnym wydziale, jak przebiega proces rekrutacji, jak rozwijać swoje pasje w kołach naukowych czy też czego nauczą się na wymarzonym kierunku i gdzie znajdą pracę po ukończeniu studiów.

Dr Anna Rybak z Wydziału Matematyki wśród uczniów promowała królową nauk. Na trochę innej lekcji matematyki (wykład pt. „ Po co współczesnemu człowiekowi matematyka? „) zapoznała słuchaczy z wybranymi zastosowaniami matematyki w medycynie, w zagadnieniach dotyczących ochrony otaczającej nas natury oraz w rozwiązywaniu innych istotnych dla naszego życia problemów.

Dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii zaprezentował uczniom sposób, w jaki ludzki mózg przetwarza informację, opowiedział o rodzajach pamięci, pokazał różne sposoby postrzegania rzeczywistości oraz podpowiedział, co należy usprawnić w procesie uczenia się, by stał się on jednocześnie przyjemny i efektywny (wykład: „Ludzki mózg – (nie)doskonały komputer” ).

Młodzież wzięła udział w warsztatach pt.: „Wszechobecna administracja”, zorganizowanych przez panią dr Małgorzatę Wenclik z Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego. Podczas spotkania uczestnicy poznali różne wymiary administracji publicznej, zakres jej działania oraz potrzebę funkcjonowania w zyciu społeczeństwa.

W ramach spotkania obyła się również prelekcja na temat wolontariatu.

Dr Szymon Czupryński (Biuro Karier) zaprosił uczniów na warsztaty pt. „Wszyscy za mną- być liderem”. Młodzież dowiedziała się, jak zostać dobrym przywódcą i co pomaga w doskonaleniu tej umiejętności.

    Wykłady i warsztaty to dobre praktyki edukacyjne, przyczyniają się one do popularyzacji i promocji nauki wśród licealistów. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w zajęciach, które poszerzyły ich wiedzę i rozwinęły zainteresowania. Za szczególnie ważne uznali, iż zdobyte informacje mogli stosować w ćwiczeniach, dzięki temu w określonej sytuacji będą potrafili swoją wiedzę teoretyczną przełożyć na praktyczną, a pozyskane  informacje  stały się bardziej zrozumiałe i trwałe.

   Taka forma współpracy środowiska naukowego z uczniami I LO jest bardzo ważna. Młodzi ludzie, przychodząc do szkoły średniej, w zdecydowanej większości chcą kontynuować naukę na   wyższych uczelniach. Uniwersytet w Białymstoku znalazł więc zapewne w licealistach I LO w Olecku świetnych kandydatów na studia.

W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z innych szkół ponadpodstawowych z Olecka.

  Inicjatorem spotkania młodzieży szkolnej z pracownikami naukowymi była pani dyrektor liceum Katarzyna Kamińska.

Artykuł UwB:
https://www.uwb.edu.pl/nowosci/aktualnosci/studiuj-z-uwb-na-poczatek-spotkanie-z-uczniami-w-olecku/8bfd01a4

                                                             Mariola Pezowicz

Skip to content