Młodość i energia na scenie.

Młodość i energia na scenie.

19 kwietnia 2023 Bez kategorii

17 kwietnia 2023 r. w teatrze AGT w Olecku młodzież I LO obejrzała monodram „Pamiętnik”(inspiracja to tekst M. Gogola „Pamiętnik wariata”) w wykonaniu Jan Ospitala i reżyserii Janusza Klimaszewskiego.

   Przedstawienie to opowiedziana historia o człowieku, który zanurzył  się w swoich marzeniach, dał się im opanować i podporządkować. Bohater, zakochany do nieprzytomności w córce dyrektora, ciągle marzył o swojej wielkości, a w końcu ją znalazł.„Hiszpania ma króla. Odnalazł się. Tym królem jestem ja. Dopiero dzisiaj dowiedziałem się o tym”. Jego rozumowanie jest jednak zaskakująco logiczne, bo czym przeciętny człowiek różni się od króla? Czy nie ma takich samych palców, oczu, nosa? Szaleństwo bohatera należy rozumieć przez to, że jego umysł był opanowany przez własne fantazje a nie racjonalne myślenie. Po tym można poznać mistrza, że jego książki zawsze są żywe i aktualne, niezależnie od epoki literackiej, w której są odczytywane, a taka jest proza Gogola.

    W bohatera doskonale wcielił się Jan Ospital, uczeń naszego liceum. Swoją energią, zaangażowaniem w spektakl i świeżością młody aktor zasłużył na uznanie. Wykonał kawał dobrej roboty-tempo spektaklu, ilość tekstu (momentami specyficznego), który musiał opanować aktor, naturalność w ruchach, swoboda z rekwizytami. Czy o tak zagranej roli nie mówi się brawurowa? Aktor zauroczył widzów.

   Zawsze cieszy sukces ucznia naszej szkoły. A tym bardziej sukces związany z debiutem aktorskim. Życzymy naszemu maturzyście rozwijania talentu i sukcesów na scenie teatralnej.

                                                             Mariola Pezowicz

Skip to content