„Zapomniana Wielka Wojna 1914-1918. Ziemia olecka”

„Zapomniana Wielka Wojna 1914-1918. Ziemia olecka”

10 czerwca 2021 Bez kategorii

17 czerwca 2021 r. (czwartek) o godzinie 17:00 zapraszam do sali widowiskowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate” przy Placu Wolności 22, gdzie odbędzie się spotkanie z Józefem Kunickim,
autorem książki „Zapomniana Wielka Wojna 1914-1918. Ziemia olecka”.

Publikacja została wydana na zlecenie Gminy Olecko z udziałem dofinansowania gmin: Świętajno, Wieliczki, Kowale Oleckie oraz Powiatu Oleckiego.
Bogato ilustrowana publikacja poświęcona Wielkiej Wojnie. Czytelnik nie znajdzie w niej jednak ani legionów, ani bohaterów narodowych. Autor nie nawiązuje też do naszej historii narodowej. Pomimo to jest to książka
ważna, bowiem napisana została z perspektywy ziem, na których rozgrywają się opisywane wydarzenia. Przedstawione historie uproszczone zostały do tego, co związane z ziemią olecką.
Mamy tu do czynienia z liczbami, nazwami formacji wojskowych, ich dowódcami i żołnierzami. Poznajemy strategie dowódców, ale też rozterki zwykłych żołnierzy. poznajemy ruchy wojsk, większe i mniejsze starcia.
Czytamy opisy wojny, która toczyła się szybko, wspomnienia mieszkańców i żołnierzy znajdujących się po obu stronach konfliktu. Jest to o tyle ciekawe, że właśnie z tych wspomnień dowiadujemy się, jak widzieli tę wojnę Niemcy, a jak patrzyli na nią Rosjanie.
Wydarzenia przedstawione w tej książce są jak najbardziej prawdziwe.
Można wręcz napisać, że jedna z największych wojen świata rozgrywała się za oknami ówczesnych mieszkańców.
Książka składa się z trzech części.
Pierwsza zawiera chronologiczny opis wydarzeń, w którym autor starał się zachować punkt widzenia uczestników tamtych wydarzeń, odzwierciedlić realia życia ówczesnych mieszkańców i żołnierzy walczących po obu stronach konfliktu.
W części drugiej przedstawiono przegląd cmentarzy wojennych znajdujących się na terenie powiatu oleckiego, skrywających ciała poległych, często bezimiennych żołnierzy.
Część trzecia dotyczy już czasów powojennych i pomników wznoszonych w regionie ku pamięci poległych.
Książka opatrzona została indeksem nazw geograficznych oraz obszernym wykazem źródeł.

Zapraszam.
Józef Kunicki

Skip to content