Galeria: Politechnika Białostocka

 

29 listopada 2019 r. uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich o profilu matematyczno-fizycznym wybrali na wycieczkę do Białegostoku w ramach projektu „Kompetencje kluczowe - kluczem do przyszłości”. Młodzież uczestniczyła w dwunastu wykładach i warsztatach prowadzonych przez wykładowców Politechniki Białostockiej z trzech wydziałów: Mechanicznego, Elektrycznego i Informatycznego.

 

Klasy IA i ID swój program zaczęły od zwiedzenia biblioteki tejże uczelni. Następnie udały się na Wydział Informatyczny, gdzie IA była uczestnikiem warsztatów prowadzonych przez dr inż. Joannę Karbowską na temat „Grafy” a ID- warsztatów prowadzonych przez dr hab. inż. Agnieszkę Drużdżel na temat „Wprowadzenie do języka SQL”. Potem uczniowie przeszli na Wydział Elektryczny na wspólny godzinny wykład prowadzony przez dr inż. Macieja Sadowskiego  na temat „Fale elektromagnetyczne w telekomunikacji” i na koniec wszyscy udali się na Wydział Mechaniczny, gdzie znowu zostali podzieleni na trzy grupy warsztatowe: pierwszą prowadzoną przez dr inż. Jakub Augustyniaka na temat „Programowanie Bioloidów;, drugą- przez dr inż. Andrzeja Koszewnika na temat „Programowanie modułowej linii przemysłowej” i trzecią- prowadzoną przez dr inż. Annę Falkowską na temat „Mechanika może być ciekawa”.

Klasy drugie i trzecie w tym samym czasie uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na Wydziałach Elektrycznym, Informatycznym oraz Mechanicznym.

Tematyka odbytych warsztatów na Wydziale Elektrycznym, w których młodzież wzięła udział:

  • Mikrokontrolery - programowanie w języku C. – dr inż. Wojciech Wojtkowski
  • Mój pierwszy robot - od teorii do praktyki. – dr inż. Rafał Kociszewski
  • Laboratorium światłowodów. – dr hab. inż. Marcin Kochanowicz
  • Skutki przepływu prądów zwarciowych. – dr inż. Grzegorz Hołdyński

Tematyka odbytych warsztatów na Wydziale Informatycznym, w których młodzież wzięła udział:

  • Maksymalny przepływ w sieci - bardzo prosto wyjaśniony. - dr Anna Borowska
  • Projektowanie konceptualne bazy danych. - dr inż. Eugenia Busłowska

Tematyka warsztatów na Wydziale Mechanicznym, w których młodzież wzięła udział:

  • Programowanie Bioloidów. - dr inż. Jakub Augustyniak
  • Programowanie modułowej linii przemysłowej. - dr inż. Andrzej Koszewnik
  • Mechanika może być ciekawa. - dr inż. Anna Falkowska

Ciekawym i pouczającym doświadczeniem było zobaczenie, jak wygląda proces powstawania światłowodu oraz dlaczego dochodzi do zwarcia w instalacjach elektrycznych i jak można temu zapobiec.

Kierownictwem i stroną organizacyjną wycieczki zajęła się p. Barbara Domysławska,   opiekunami byli nauczyciele: Teresa Woźniak, Ewa Budzińska, Zdzisław Grodzki, Zbigniew Stefanowski i Grzegorz Romotowski .