W czwartek 27 września drużyna I Liceum w Olecku w składzie Mateusz Kot, Miłosz Zackiewicz (IC), Kacper Murawski (IA) oraz Kacper Bokunewicz (IB) wzięła udział w X Zamkowych Biegach z Klio.
Impreza odbyła się w ramach 26 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa . Jest to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny promujący wartość dziedzictwa kulturowego. Każdego roku w całej Polsce organizowanych jest tysiące wydarzeń kulturalnych związanych z lokalną historią i zabytkami.


Nie inaczej jest w Olecku. Od 10 lat organizacją zajmuje się Stowarzyszenie Aktywnych „Zamek”.
Jak zwykle pojawiły się bardzo ciekawe konkurencje. Uczniowie musieli np. odszukać zamaskowanego człowieka, rozpoznać uzbrojenie z czasów I wojny światowej, znaleźć monety z pomocą wykrywacza metali, przepłynąć łódką odcinek na jeziorze, wykonać żywą figurę, nadać sygnały alfabetem Morse’a i nie tylko. Nasi Licealiści wygrali większość tych praktycznych konkurencji i z nadzieją przystępowali do drugiej rundy, gdzie musieli wykazać się wiedzą. Na szczęście sprawność poszła w parze z mądrością i X Zamkowe Biegi udało się wygrać broniąc tytuł sprzed roku.

Galeria: Zamek zdobyty!

Opiekunem drużyny był Zbigniew Stefanowski.