Obchody 78 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Obchody 78 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

20 kwietnia 2021 Bez kategorii

Nasza szkoła włączyła się w obchody 78 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 IV 1943 r.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku nasza szkoła również przystąpiła do akcji .
Akcja Żółte Żonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim. Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żółte żonkile, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci.
Kim był Marek Edelman? To bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia, do końca swego życia, w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami Co ciekawe, w każdą rocznicę Powstania dostawał także te kwiaty od anonimowej osoby… 

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. To właśnie dlatego żółte żonkile co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach polskich miast W tym roku muzeum Polin chce nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie
warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Skip to content