19 lutego w Polsce po raz drugi obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Sejm 9 stycznia 2020 ustanowił ten dzień w celu uznania dokonań polskich naukowców, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji. Data 19 lutego została wybrana ze względu na przypadające tego dnia urodziny Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych osiągnięć dla ludzkości.
W uzasadnieniu projektu autorzy zauważyli, że wśród naszych najwybitniejszych naukowców można wskazać m.in. postaci tak wielkiego formatu jak, wymieniony już autor dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” oraz: Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski czy Stefan Banach. Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju.
Podkreślono, że nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty. Trudno też przecenić dydaktyczną i formacyjną misję szkół wyższych - począwszy od ufundowanej w 1364 r. Akademii Krakowskiej.
Sejm zaakcentował, że Dzień Nauki Polskiej będzie wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką.