Broszura - szanuj, kochaj, chroń

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli  wróciła na mapę Europy. Przypominamy wybrane postaci z Panteonu Polaków, którzy, z miłości do Ojczyzny, stawali w obronie ojczystego języka, wiary i niepodległości. W walce o te wartości byli oni gotowi do największych poświęceń- aż do ofiary życia.

I LO w Olecku włączyło się (już kolejny rok) w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.  We wtorek 10 listopada 2020 r.  o godzinie 11.11 wszyscy obecni na zajęciach odśpiewali  hymn państwowy ”Mazurek Dąbrowskiego”. Godzina nawiązuje do daty upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości- 11 listopada 1918 r. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna akcja „Szkoła do hymnu” miała nieco odmienny charakter. Uczniowie i nauczyciele śpiewali hymn przede wszystkim w sposób wirtualny, łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów.

„Hymn to wielki symbol naszego narodu, wielki symbol naszej państwowości, naszej niepodległości. To taki bukiet kwiatów dla naszej niepodległości”– powiedział minister Przemysław Czarnek. Minister Edukacji i Nauki podkreślił, że w tym trudnym i niecodziennym czasie potrzebne jest przypominanie o symbolach i tradycji narodowej.

    Wspólne odśpiewanie Hymnu Polski dostarczyło wiele emocji i wzruszeń .

    Wszystkim, którzy wspólnie śpiewali hymn, należą się podziękowania.

                                                                                                                                                Mariola Pezowicz