Przydadzą się w szkole, przydadzą się w życiu…

Aldous Huxley, Nowy wspaniały świat – powieść zaskakująco trafnie opisująca nasz współczesny świat, chociaż napisana w czasach bez Internetu; czy nasza cywilizacja zmierza tam, dokąd warto iść? komu służy postęp technologiczny? daje do myślenia…

Gustaw Herling-Grudziński, Wieża – krótkie opowiadanie, studium samotności, nieuleczalna choroba, zaraza…Piękna, mądra literatura.

Umberto Eco, Imię róży – powieść dla miłośników kryminałów, średniowiecze, klasztor, mrok i tajemnica, jedna z najsłynniejszych powieści świata. Średniowiecze nie było takie, jak mówiłam na lekcjach…

Albert Camus, Dżuma -  lektura obowiązkowa w kl.III, może warto przeczytać już. Kronika epidemii – powie nam dużo o sytuacji, w której właśnie jesteśmy. Klasyka światowa. Ale jeśli ktoś bardzo boi się koronawirusa, niech nie czyta.

 

Amadeusz, reż. Miloš Forman – oczywiście Mozart, nawet jeśli nie słuchasz takiej muzyki, absolutnie trzeba znać ten film! Nasze czasy nie są zwariowane, barok – to było szaleństwo! Dziewczyny będą zachwycone kostiumami.

Dekalog, reż. Krzysztof Kieślowski – filmów jest dziesięć, każdy znakomity, można oczywiście wybrać jeden; jeśli lubisz myśleć nad sensem życia i poznać klasykę polskiego kina. Motywy biblijne podane na tacy.

Cast Away, reż. Robert Zemeckis -  wspaniała rola Toma Hanksa, a znać warto wszystkie filmy z jego udziałem J -  przygoda, katastrofa, samotność i nasze przekonanie, że przecież opanowaliśmy świat. Tylko dopóki nie trzeba przeżyć na bezludnej wyspie….

Mój ulubiony film.

Forrest Gump, reż. Robert Zemeckis - mój jeszcze bardziej ulubiony film! dramat i komedia, historia USA, wojna w Wietnamie i sport, miłość i pasja. Mądry głupek czy głupi mędrzec? Będziesz śmiać się do łez i wreszcie się dowiesz, skąd jest jabłko na komputerze…

Kapitan Philips, reż. Paul Greengrass – jeszcze raz Tom Hanks. Przypadek?... Walka z żywiołem i człowiekiem. Prawdziwy bohater. Wspaniałe tempo i zdjęcia. Kino akcji w mistrzowskim wydaniu. I świadomość, że piraci nie odeszli do historii…

Jako wielbicielka talentu tego aktora polecam właściwie wszystkie produkcje, w których wystąpił – od ślicznej komedii romantycznej „Bezsenność w Seattle” po bardzo szpiegowski „Most szpiegów” lub „Czwartą władzę”. Jeśli grał Hanks – warto obejrzeć!

Platforma Netflix oszałamia liczbą propozycji – ja stawiam na absolutnie genialny serial „Atypowy” oraz dokumentalny cykl „Nasza planeta”.

Pierwszy pomoże zrozumieć ludzi, drugi Ziemię. Znakomita rola aktora grającego nastolatka ze spektrum autyzmu i zapierające dech zdjęcia przyrody. Oba seriale przyniosą rozrywkę, refleksję i wzruszenia.

Świetna jest także „Pandemia”, ale nie każdy zechce sięgnąć do tego serialu w obliczu zagrożenia wokół nas. Na pewno warto obejrzeć…

No i jeszcze tylko co udostępniony film Jana Komasy „Sala samobójców. Hejter”. Nie widziałam, ale mam na swojej liście. Po pierwsze po nominacji do Oscara Komasę trzeba  i warto oglądać. Po drugie film porusza niezwykle ważne dla nas sprawy. Po trzecie grają tam świetni młodzi polscy aktorzy. Obejrzyjmy!

Polecam też recenzentów, którzy pomogą nam wybrać filmy i nauczą, jak je oglądać: kanał „Sfilmowani” oraz kanał Tomasza Raczka. Pamiętajmy też, żeby oglądać filmy z legalnych źródeł. „Piracenie” to po prostu okradanie artystów.

Ach, zapomniałam o „Wiedźminie”! Ale pewnie już wszyscy widzieli i czytali. Audiobooków jednak można słuchać bez końca…to już jednak zupełnie inna bajka…

Katarzyna Kamińska