Galeria: Bezpieczne wakacje.

12 czerwca 2019 r. uczniowie klas pierwszych i drugich I LO w Olecku uczestniczyli w zajęciach  prowadzonych przez pracowników sanepidu i policji. Uczniowie uzyskali rzetelne informacje na temat tego, czym są „dopalacze”, dlaczego pojawiły się na rynku, jakie są niepożądane działania po użyciu takich produktów.

 

   Młodzież uzyskała też najważniejsze informacje o nowych narkotykach i negatywnych skutkach zażywania narkotyków. Licealiści dowiedzieli się także, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zatruć nielegalnymi środkami psychoaktywnymi, poruszone zostały aspekty prawne oraz zasady postępowania w sytuacji zagrożenia życia.

    W nadchodzące wakacje wielu uczniów planuje wypoczynek nad jeziorem czy morzem. Młodzi ludzie dowiedzieli się, że ich bezpieczeństwo nad wodą zależy w dużej mierze od nich samych. Bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznej kąpieli: 1. Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu i środkach odurzających. 2. Nie skacz w nieznanych miejscach. 3. Pływaj w miejscach tylko do tego wyznaczonych. 4. Nie wbiegaj do wody rozgrzany. 5. Nie wypływaj na materacu daleko od brzegu. 6. Nie pływaj bezpośrednio po posiłku. 7. Załóż kapok, pływając na kajaku i rowerze wodnym. 8. Zastosuj się do poleceń ratownika.

 Stosowanie przez młodzież powyższych rad i wskazówek pozwoli uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie  wakacje i czas wolny.

                                                                        Mariola Pezowicz

 

6 czerwca 2019 r. klasy pierwsze I LO uczestniczyły w spotkaniu z dyrektorem PSSE w Olecku, Katarzyną Dryl-Nerkowską oraz pracownikiem Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Emilią Naruszewicz. Za sukcesy odniesione w Wojewódzkim Konkursie Międzywojewódzkiego Festiwalu Krótkich Filmów o HIV, pani dyrektor w imieniu Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego WSEE w Olsztynie wręczyła dziesięcioosobowej grupie uczniów oraz opiekunowi
dydaktycznemu młodzieży Elżbiecie Orlik-Gogacz dyplomy uznania, a także upominkowe gadżety.

Nagrodzeni zostali uczniowie z klas IA i IB: Emilia Czajewska, Adrianna Czereszewska, Julia Domasik, Zuzanna Kabak, Kinga Konopko, Oliwia Kozłowska, Patryk Kozłowski, Aleksandra Lachowicz, Kinga Leonarczyk i Karolina Maciejewska.

Dopełnieniem spotkania był panel edukacyjny „Medyczne i psychospołeczne aspekty palenia tytoniu”, który w profesjonalny i ciekawy sposób poprowadziła pani Emilia Naruszewicz.

Elżbieta Orlik- Gogacz