Galeria: Podlaskie Dni Matematyki 2019

Po raz kolejny I LO w Olecku jest wśród organizatorów Podlaskich Dni Matematyki. Głównymi organizatorami są Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum” przy Wydziale Informatyki PB, Odział Białostocki  Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Uniwersytet w Białymstoku. Patronat nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

 

Imprezy popularyzujące matematykę odbywają się od 15 maja do 15 czerwca 2019 r. Wśród nich jest Autobusowe Łamanie Główki. W autobusach komunikacji miejskiej wybranych miast województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego pojawią się mini-plakaty z krótkimi zadaniami logicznymi, do rozwiązania których wystarczy zdrowy rozsądek. Nie jest potrzebna wielka wiedza matematyczna, znajomość twierdzeń czy definicji, ale chęć podjęcia wysiłku intelektualnego, czasami odrobina niekonwencjonalnego myślenia. A oto przykład: Skrzat Skwietak mówi: "Każdy z moich 5 braci ma po 2 siostry". Ile dzieci liczy ta rodzina? Na terenie gminy Olecko, w autobusach dowożących uczniów do szkół, umieszczone zostały właśnie  plakaty z zadaniami, które mogą stanowić intelektualną rozrywkę w czasie jazdy. Podobną akcją jest „Pociąg do matematyki”. Z łamigłówkami matematycznymi spotkają się także pasażerowie pociągów  kolei regionalnych.

W ramach działań promujących matematykę odbywa się MatPiknik, podczas którego są wystawy, podsumowania konkursów, wykłady dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Nasi uczniowie podczas wizyty na PB  zobaczyli również wystawę „Matematyczny poCiąg”, która jest niesamowitą podróżą w świat logicznych łamigłówek, zagadek i zadań. Jak zapewniają twórcy z gdańskiego Centrum Hevelianum, można tam dotknąć matematyki. Ekspozycja składa się z 20 interaktywnych stanowisk. Każda osoba znajdzie coś dla siebie: zarówno uczeń szkoły podstawowej, jak i licealista czy dorosły. MATPiknik to m.in. matematyka z klockami LEGO, muzyka generatywna, matematyczna cytrynka, magia grafów, a także kody, które zmieniły świat. Dostępny będzie także Matematyczny Math-room.

Novum w tegorocznej edycji były wykłady online. 30 maja uczniowie, również z naszej szkoły, mogli obejrzeli dwa wykłady: "Matematyka rytmu”, wygłoszony przez prof. Zbigniewa Bartosiewicza i studentkę Gabrielę Antonowicz oraz  "Matematyka w kryminologii? W psychologii? - Tak! Czyli o zastosowaniach matematyki." -  dr Anny Rybak.

Podczas pierwszego wykładu uczniowie poznali algorytm Euklidesa – wyznaczania największego wspólnego dzielnika dwóch liczb i jego wykorzystania do generowania rytmów muzycznych. Wysłuchali fragmentów piosenek znanych wykonawców, m.in. "Despacito" - Luisa Fonsi, "Sorry" - Justina Bieber'a, "Shape of you" - Eda Sheeran'a czy "Ty do mnie przyszłaś" - Kękę , w których występują te rytmy. 

Na drugim z wykładów uczniowie zapoznali się z  przykładami  empirycznego wyznaczanie wzorów i przydatności tej metody w medycynie, w kryminologii  (wykorzystanie metod statystycznych, rachunku prawdopodobieństwa, praw logiki). Młodzież zaciekawiło wykorzystanie matematyki w psychologii, np. matematyka małżeństwa, jak emocje męża wpływają na żonę. Wydaje się, że nie ma rzeczy mniej logicznych niż uczucia. Czasami trwałe i szczęśliwe związki tworzą ludzie, o których mało kto by wcześniej powiedział, że są dla siebie stworzeni. Z drugiej strony, niejednokrotnie idealne, zdawałoby się, pary rozpadają się po pewnym czasie. W jaki sposób możemy więc przewidzieć dynamikę danego związku? Czy początkowy zachwyt drugą osobą będzie się umacniał, czy wręcz przeciwnie – zmieni się w niechęć? Na te pytania czasem trudno odpowiedzieć psychologom, a w zachowaniu partnerów niejednokrotnie trudno doszukać się logiki. Wydaje się, że angażowanie opartej na logice matematyki do tak trudnego i pozornie nieścisłego problemu jest skazane na porażkę. Okazuje się jednak, że „królowa nauk” nawet w takiej sytuacji jest w stanie wcisnąć swoje trzy grosze.

Za pomocą powyższego  modelu matematycznego zostały przedstawione zmiany stanu emocjonalnego partnerów .

Przykładowa, „idealna” funkcja wpływu męża na żonę (kolorowa linia ciągła).

Więcej informacji można znaleźć w artykule Marka Bodnara "Matematyka małżeństwa" w czasopiśmie matematycznym Delta z sierpnia 2014 roku.

            W kolejnych edycjach Podlaskich Dni Matematyki również postaramy się czynnie wziąć udział.

Elżbieta Guziejko