Na 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę I LO im. J. Kochanowskiego w Olecku zorganizowało akcję 100 paczek dla dzieci na Litwie. Do akcji włączyli się: uczniowie liceum, ich rodzice, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, emerytowani nauczyciele. Akcja powiodła się- paczki były bogate, były w nich zabawki, ubranka, książki, przybory szkolne, słodycze, ozdoby choinkowe (o tym przedsięwzięciu pisaliśmy wcześniej). Zapakowano 100 paczek i więcej…

14 grudnia 2018 r. pani dyrektor liceum Katarzyna Kamińska oraz nauczycielka pani Ewa Budzińska wraz z Samorządem Szkolnym zawiozły paczki do Ejszyszek dla dzieci z przedszkola i żłobka. Ejszyszki to miasto na Litwie położone na południe od Wilna, tuż przy granicy z Białorusią. Zamieszkuje tam około 3,5 tys. mieszkańców, wśród których dominują Polacy. Rozradowanie dzieci oraz dorosłych z przywiezionych paczek było ogromne. Dzieci cieszyły się z prezentów, dorośli cieszyli się z wizyty gości. Delegację z I LO przyjęto bardzo gościnnie. Przedszkolaki przygotowały wiersze, piosenki, inscenizacje w języku polskim. Radość była obustronna.

Po powrocie z delegacji p. dyrektor Katarzyna Kamińska na uroczystym apelu opowiedziała o wizycie w Ejszyszkach, o zadowoleniu i radości dzieci, o gościnności i sympatii dorosłych, o trwających narodowych więzach. Przedstawiła wizytę na nagranym filmie. Mamy nadzieję, że kontakty między społecznością szkolną z Ejszyszek a młodzieżą z I LO w Olecku będą utrzymywały się przez długie lata.

Dziękujemy p. dyrektor Katarzynie Kamińskiej i p. wicedyrektor Zofii Szczubełek za wspaniale zorganizowaną akcję 100 paczek dla dzieci w Ejszyszkach na 100- lecie odzyskania niepodległości, a darczyńcom za hojność i wrażliwość. Niech uśmiechy i radość dzieci z Ejszyszek trafią do wszystkich, którzy włączyli się do naszej akcji.

Mariola Pezowicz

Galeria: 100 Paczek na 100-lecie Odzyskania Niepodległości.